NFP : 168 éve született Istóczy Győző |
168 éve született Istóczy Győző
2010.11.08. 18:58

Az Antiszemita Párt alapítója méltatlanul elfeledett gazdaságpolitikus volt.Politikai elgondolásai a mai törvényi keretek közé nehezen illeszthetőek be, bár mint kormánypártunk példája mutatja, megfelelő szavazatarány birtokában tetszőlegesen átszabható Alkotmányunk. Logikus következtetés tehát, hogy eljöhet még az az idő, amikor egy antiszemita kormány jóvoltából törvényesen képviselhetőek lesznek Istóczy nézetei.
Antiszemita indíttatásból terjesztette be 1886 április 3-án 22 szakaszos javaslatát a tőzsdeüzletek megadóztatásáról. Ennek indoklásában írta:
"Az államok általános adósságot-adósságra halmozási rendszere mellett - amelyeknek példáját aztán az államban létező testületek és társulatok is lehetőleg követik - az értékpapírok folyton növekvő özöne, a társadalomnak egy túlnyomó részben dúsgazdag zsidókból álló here osztályát teremtette meg s növelte naggyá, amely here osztály nem szánt, nem vet, de azért ő arat legjobban s amelynek produktív ipari munkája legfeljebb csak az értékpapírok kamat és osztalékszelvényeinek időnként leollózásából és bekasszálásából és az értékpapírok folytonos csereberéléséből áll. S ennek a túlnyomóan gazdag zsidókból álló hereosztálynak a számára dolgozik, fárad és izzad a földműves, a földbirtokos és az iparos, a szolid kereskedő, ennek a here osztálynak a szolgálatában, érdekeit mindenben előremozdítandó működik a sajtó, működnek a parlamentek s állanak rendelkezésére az államhatalom összes tényezői."
Istóczy Győzőt lehet támadni, elhordani ilyen-olyan embertelen nézeteket valló szörnyetegnek. Azonban két másik 1890-es törvényjavaslata ma különösen időszerű lenne, az ingó dolgok részletfizetés melletti eladásának szabályozásáról és az otthonmentesítésről szóló. Mindkét javaslat a tájékozatlan kisemberek millióinak védelmét célozta, az üzleti furfanggal és pénzuzsorával szemben. Különösen az utóbbi javaslat nagyjelentőségű, abban a kisbirtokvédelem korszerű formájáról volt szó. Ez a törvénytervezet ugyanis feljogosította volna mindazokat, akiknek birtoka a húsz holdat nem múlja felül, hogy birtokukat mentesített otthonnak nyilvánítsák. A javaslat értelmében a mentesített otthonra és tartozékaira, valamint ezeknek haszonélvezetére se bírói, se közigazgatási végrehajtás nem lett volna vezethető s ennélfogva a hozzátartozó ingatlanokra a végrehajtási zálogjog sem kebelezhető be, sem nem jegyezhető elő. A javaslat közel száz oldalas indokolása őszinte, minden szépítés nélküli képet rajzol a magyar mezőgazdaság sivár helyzetéről. A legnagyobb baj Istóczy szerint, hogy 1848-ban eltörölt ősiség helyett nem gondoskodtunk olyan jogszabályokról, amelyek a földmobilizáció káros következményeit ellensúlyozhatták volna. Ennek az lett az eredménye, hogy amit se a török, se a tatár nem volt képes végrehajtani, megfosztani a magyar nemzetet a magyar földtől, azt végrehajtja napjainkban a nemzetközi nagytőke, az uzsorás, a telekspekuláns, a kozmopolitikus érdekeknek szolgálatában álló közgazdasági politika.
Legutolsó parlamenti beszéde hazánk mai politikai világának látlelete is lehetne:
"A dolgozó osztályok évről évre mind jobban eladósodnak. aki teheti, kivándorol, ugyanakkor az ú. n. káros elem szemlátomást szaporodik. Ezzel a hanyatlással, pusztulással szemben, amely a magyar nemzet legegészségesebb elemeit, a magyar államot ezer éven át annyi viharok közepette fenntartott társadalmi osztályokat fenyegeti, nem látjuk sehonnan sem jönni az orvoslást. A képviselőház valamennyi pártja szent szabadelvűségben leledzik. Ami nálunk uralkodik, annak semmi köze a valódi liberalizmushoz, nem egyéb ez, mint börzeliberalizmus, amelynek lényege a termelő néposztályok kizsákmányolása kevesek előnyére. Mindennek pedig fő oka, hogy a képviselőházban csak politikai pártok vannak s ezeknek csak politikai programjuk van, nincs azonban szociálpolitikai és közgazdasági programjuk. Vagy ha mégis van ilyen, úgy ez a manchesteri liberalizmus, amelynek vezérelve laisser passer, laissez fairé, aki bírja marja, más szóval az állam ne törődjék a társadalommal és ennek gazdasági életével. A nemzet azonban joggal követel képviselőitől egészséges társadalmi politikát, követel egészséges közgazdasági és agrárpolitikát, amely a magyar államot fenntartó termelő néposztályokat meg tudja óvni a végleges elkallódástól. De ki kezdeményezzen nálunk ilyen szociálpolitikát és közgazdasági politikáit. Politikusainknak és államférfiainknak nincs bátorságuk semmi olyat sem tenni, ami az uralkodó börzeliberalizmussal ellenkezésbe juthat Félnek attól, hogy a börzeliberalizmus szócsövei, a börzeliberális hírlapok kimondják rájuk a nagy cheremet és ők politikailag lehetetlenné lesznek téve."
Istóczy Győző óta azonban nagyot fordult a világ. Míg ő kiállt elveiért és 1882-ben párbajt vívott Wahrmann Mór szabadelvű párti képviselővel, a pesti izraelita hitközség akkori vezetőjével, ma a parlamentben elnézést kérnek a képviselők, ha az érzékeny lelkűeket bántó mondatra ragadtatják magukat.
Szabó Tamás
NFP elnök
|